Siber Saldırılar ve Korunma Yolları (Yöntemleri)

Merhaba Herkese. Bu Yazımızda, Siber Saldırılar ve Korunma Yollarından (Yöntemlerinden) Bahsedeceğim. Bu Saldırılara Kanmadan, Sizde Sanal Dünyada Rahatça ve Güvenli Bir Şekilde Dolaşabilirsiniz. Buyrun Saldırılardan Korunma Yolları (Yöntemleri)


  1. Parola Saldırıları ve Bu Saldırılardan Korunma Yöntemi : Sosyal Medya Uygulamalarından En Popüler Olan İnstagram, Son Zamanlarda Hesap Çalma ve Kapatma Gündemi Olarak Önde Geliyor. Peki Bu Çalma veya Kapatma Nasıl Oluyor? Sorusunun Cevabına ve Bu Tür Saldırılardan Korunma Yollarına Gelelim.

Hackerlar, Genelde Kurbanlarına Zararlı Linkler Atarak (Takipçi Arttırma Linki vb.) veya Bruteforce (Deneme – Yanılma Yoluyla) Saldırılarını Kullanarak Hesapları Ele Geçiriyor. Geçirdikleri Hesapların Şifrelerini Değiştirerek Kendilerine Alıyorlar Ya da Büyük Meblâda Başka Kişilere Satıyorlar. Bu Durumdan Korunmanın En Büyük ve En İyi Yolu da, Şifrelerinizin Karakter Sayısını Arttırmak Oluyor. Yani İnstagram Şifreniz 6 Karakterliyse, Bunu 10’a veya Daha Fazla Çıkarmak ve Semboller Kullanmak Sizin İçin Daha Avantajlı ve Daha Güvenli Oluyor. (Örnek Şifre : Y1zıLiMm_D3ryas1.Com.Tr)Bu Yöntemi / Yolu Kullanarak Şifrenizi ve Hesabınızı Güvenli Bir Şekilde Kullanabilirsiniz.

NOT : Ne Kadar Sosyal Medya Hesaplarınız (Twitter, Facebook vb.) Varsa Aynı Şekilde Uygulayın. Bu Sayede İnternette Güvenli Bir Şekilde Gezinebilirsiniz.


2. Zararlı Olan Uygulamalar ve Korunma Yolu : Google’dan veya Bazı Tarayıcılardan İndirdiğiniz Uygulamaları / Oyunları APK Olarak İndirdiğinizde ve Kurduğunuzda, Cihazınıza Zarar Veriyorsa Ya da Cihazınız Kendi Kendine İşlem vs. Yapıyorsa Uygulamanın / Oyunun İçerisinde Trojan Virüsü İhtimali Oldukça Yüksektir ve Bu Trojan Virüsü Cihazınıza Sızmışsa Bu Durumdan Kurtulma İhtimaliniz Var. Peki Bu Durumdan Tamamıyla Kurtulmak Mümkün mü? Tabiki de Mümkün.

Zararlı Olan APK’lı Uygulamayı / Oyunu Cihazınıza Kurmadan Önce Antivirüs Programlarıyla (Örneğin McAffe veya Avast Free) Tarama Testi Yapın. (Testin İçerisinde Zararlı Olan Dosyayı, Program Silmeniz İçin Sizi Uyaracaktır.) Eğer Zararlı Bir APK Uygulama / Oyun ise Cihazınızdan Silin. Aksi Taktirde Kurduğunuzda Cihazınızın Yazılımına Zarar Verebilir. Hatta Cihazınız Bu Virüsten Dolayı Çökebilir.

IOS İşletim Sistemli Cihazlara APK Uzantılı Uygulama / Oyun İndirilmediği İçin Linkleri Eklemedim.


3. Linkler ve Zararlı Linklerden Korunma Yöntemi : Zararlı Linkler Hackerların Sık Olarak Kullandığı En İyi Saldırı Yöntemlerindendir. Zararlı Tıklanılan Bir Link ile Tüm Bilginiz ve Şifreniz Ele Geçirebilir, Hatta Kötü Yollara Kadar Gidebilir. Peki Linklerin Zararlı Olup Olmadığını Anlamak İçin Hangi Adımları / Yöntemi Yapmalıyız ?

Zararlı Olan Linklerden Bazılarında, URL‘lerinde Ek Olarak (https://www.instagram.hesapsayfasi.com veya instatakipcikazandir.io vb. ) Harfler İçermektedir. Linklerin Güvenli Olup, Olmadığını Anlamak İçin Google’da “Link Tarama” Diye Araştırıp Sonuçlara Bakabilir veya Virüstotal Sitesinden Bakabilir ve Ücretsiz Bir Şekilde Test Edebilirsiniz.


Sizde Siber Saldırılardan Korunmak İçin Bu Yolları (Yöntemleri) Öğrenebilir, Hackerların Saldırılarından Kurtulabilirsiniz. Bir Sonraki Yazıda Görüşmek Üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.